Czy perfumy mają okres przydatności do spożycia?

perfumy
Węch jest jednym z najpotężniejszych zmysłów człowieka. Różne zapachy są ściśle związane ze wspomnieniami i doświadczeniami. Wystarczy powąchać skoszoną trawę lub świeże ciasteczka, aby wywołać określoną myśl. Najwcześniejsze wzmianki o perfumach pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie używano ich zarówno w domach, jak i świątyniach. Z biegiem czasu zapachy rozpowszechniły się na całym świecie. Nowoczesne wersje perfum obejmują słynne Chanel No. 5 i Guerlain Shalimar. Chociaż te zapachy mogą wydawać się ponadczasowe, pozostając popularne od ich wprowadzenia na początku lat dwudziestych XX wieku, same perfumy takie jednak nie są.

Czy perfumy kiedykolwiek stają się przeterminowane?

Perfumy nie przeterminowują się w tym samym sensie, co żywność, ale stosowanie przeterminowanych perfum może spowodować nieprzyjemny zapach, podrażnienie skóry lub, w skrajnych przypadkach, reakcję alergiczną. Od momentu wyprodukowania typowa butelka nowoczesnych perfum ma średni okres trwałości od trzech do pięciu lat. Okres trwałości może się wydłużyć, jeśli butelka jest nieotwarta i prawidłowo przechowywana. Okres przydatności do spożycia może się również zmieniać w zależności od jakości produktu. Perfumy o wyższym stężeniu alkoholu lub wody mogą na przykład szybciej znikać w wyniku parowania.

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów wykrywania zmiany w perfumach jest zapach. Jeśli perfumy zawierają oleje roślinne, z czasem mogą jełczeć. W przeciwieństwie do tego olejki eteryczne, popularny składnik wielu komercyjnych i naturalnych zapachów, nie zawierają tłuszczu, dzięki czemu perfumy utrzymują się dłużej. Gdy perfumy się psują, mogą nabierać zapachu octu lub stężenie oryginalnego zapachu może zanikać. Kolor perfum może się również zmieniać, chociaż zależy to od koloru oryginalnego płynu, koloru butelki zawierającej perfumy oraz sposobu przechowywania butelki.

Czy mogę zapobiec przeterminowaniu się perfum?

Odzyskano butelki perfum z 1850 rpne, ale pozostały tylko ślady wewnątrz dzbanków. Nieotwarte butelki z XX wieku są cenione przez kolekcjonerów, ale nie ze względu na zapach w środku. Wszystkie perfumy osiągają punkt, w którym nie wyglądają ani nie pachną jak ich stare wcielenie. Ale można to opóźnić przy odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu.

Jednym z największych wrogów perfum jest ciepło, niezależnie od tego, czy pochodzi z bezpośredniego światła słonecznego, czy z ciepłego miejsca do przechowywania. Ciepło rozkłada chemiczną strukturę perfum, przez co szybciej tracą one swój zapach. Jeśli perfumy znajdują się w plastikowej butelce, ciepło może wypaczyć pojemnik i plastik do płynu. Podobnie należy unikać światła słonecznego, ponieważ ciepło i światło mogą ugotować perfumy oraz zmienić kolor i konsystencję płynu. Jeśli perfumy mają kolorową butelkę, mogą być bardziej odporne na światło, ale nadal powinny być przechowywane w ciemnym miejscu.

Jeśli ciepło jest naturalnym niszczycielem perfum, przechowywanie butelek w chłodnym miejscu, na przykład w lodówce, może wydawać się zdrowym rozsądkiem. Jednak to rozwiązanie może być równie szkodliwe. Perfumy wymagają stałej temperatury, a wyjęcie i włożenie butelki z lodówki spowoduje, że płyn znajdujący się w środku będzie podlegał zmianom temperatury. Perfumy lub zapachy są najszczęśliwsze w chłodnym, chronionym miejscu, takim jak szuflada lub szafa.

Perfumy są często sprzedawane w ozdobnym opakowaniu. Konsumenci mogą mieć szklaną butelkę, która bardziej im odpowiada, ale perfum nigdy nie należy umieszczać ponownie w nowym pojemniku. Spowoduje to wystawienie cieczy na działanie powietrza, które może zarówno rozbić kompozycję perfum, jak i przyspieszyć odparowanie dodanego alkoholu. Ekspozycja na bakterie to kolejne zagrożenie dla perfum, szczególnie tych ze zdejmowanymi wieczkami. Butelki na perfumy z atomizerem i nasadkami pomagają chronić zapach przez dłuższy czas.

Ale co, jeśli chcę „zachomikować” trochę perfum na wyjątkowy dzień?

Perfumy są przeznaczone do użytku i przyjemności. Jeśli zostanie odłożony na zbyt długo, może się zepsuć lub zmienić, czyniąc go całkowicie nieprzydatnym. Używaj perfum często, zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień. Kiedy Twoja ulubiona butelka się skończy, zmieszanie kilku ostatnich kropli z bezzapachowym balsamem pomoże przenieść słabszą wersję zapachu na nowe podłoże. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje niekończący się świat nowych, innowacyjnych zapachów do odkrycia. Ciesz się perfumami takimi, jakie są, i korzystaj z nowych zapachów, gdy się pojawią.

Dodaj komentarz