Ważne firmy perfumeryjne

Perfumiarz

Bycie perfumiarzem to niezwykły zawód. Wymaga on posiadania wielu cech, takich jak dyscyplina, duch naukowy, ale także kreatywność. Jak wyjaśnia dyrektor Szkoły Perfumerii Givaudan: „Perfumiarz jest artystą; poeta nazwany naukowcem.” Jednak miejsc pracy jest niewiele i chociaż perfumy to coraz większa dziedzina, niewiele osób na świecie może pochwalić się wykonywaniem tej pracy. Wiadomo, że we Francji jest ich tylko setka, znana jako wiodący kreatorzy światowej produkcji perfum. Stanie się uznanym nosem wymaga wytrwałości, dyscypliny, doświadczenia i oczywiście talentu.

Firmy perfumeryjne

Obecnie większość zapachów kojarzy się z nazwą marki. W przeważającej części jest to nazwa luksusowej marki i głównych domów Haute Couture lub Haute Joaillerie. Niemniej jednak, nawet jeśli to oni wyobrażają sobie tworzenie i finansowanie nowych aromatów, nie są tymi, którzy sami formułują zapachy. Tylko niektóre grupy, takie jak Shiseido, mają własne laboratorium. Wiele innych marek korzysta z usług firm perfumeryjnych. Dziś domy perfumiarskie są liczne, a niektóre są szczególnie znane, takie jak Firmenich, IFF, Givaudan, Robertet lub Mane. Te ostatnie najlepiej towarzyszą klientom i pomagają im tworzyć coraz bardziej awangardowe kompozycje. Firmy perfumeryjne nieustannie analizują trendy. W pierwszej kolejności badają specyfikacje dostarczone przez ich klientów i tworzą dla nich próbki. Oczywiście przeprowadzane są kontrole jakości w celu sprawdzenia stabilności zapachu i jego koloru podczas aplikacji. Po zatwierdzeniu esencji i wybraniu próbki, perfumy są produkowane w ich laboratorium, zanim zostaną wprowadzone na rynek na całym świecie.

Firmenich

Firmenich to rodzinna firma perfumeryjna, pionier w świecie zapachów. Została założona w Genewie w 1895 roku i jest obecnie jednym z liderów branży perfumeryjnej. Firmenich to wielka firma kreatywna, ceniona za innowacyjność, trendy i wyjątkowy kunszt. Co więcej, nie oszczędza ona na sposobach dostarczania klientom najlepszych produktów perfumeryjnych. W rzeczywistości każdego roku dokonuje się 10% inwestycji w badania i rozwój. Firmenich ma tylko jedną ambicję: „sprawić, by każdy zapach i aromat stał się wyjątkowym doznaniem zmysłowym, chwilą emocji, którą można dzielić się codziennie na całym świecie, sublimując to, co przyroda ma do zaoferowania.”

Givaudan

Givaudan to również szwajcarska firma działająca w branży perfum i aromatów. Ta firma jest jedną z największych w kraju i jedną z 30 najlepszych w Szwajcarii. Została założona w 1895 roku. Ciekawostką jest, że Givaudan nie jest zadowolona z bycia, tylko i wyłącznie projektantem perfum. Dlatego też uruchomiła jedną z najbardziej renomowanych szkół na świecie, w której kształci przyszłych zdolnych perfumiarzy. Od wczesnych lat 2000. Givaudan nadal się rozwija. W 2002 roku przejęła FIS, oddział Nestlé specjalizujący się w aromatach. 22 listopada 2006 r. Givaudan ogłosiła także przejęcie Quest International, co pozwoliło jej zwiększyć sprzedaż o 42%. Na koniec jeszcze jedna ważna wiadomość. Givaudan jest częścią globalnego projektu - rozsądnego podejścia do zrównoważonego rozwoju. W 2014 r. dom uruchomił fundację Givaudan i sieć programową zbierania paczuli o nazwie Innovative Naturals.

Międzynarodowe aromaty i zapachy: IFF

Międzynarodowe aromaty i zapachy (IFF) jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie w sektorze perfum. Obecnie zatrudnia 6700 osób i jest znana ze swojej zdolności do słuchania trendów konsumenckich, śmiałości prowadzonej przez szeroko zakrojone badania i rozwój oraz kreatywnej wiedzy specjalistycznej. Ta 125-letnia firma nieustannie poszukuje nowych materiałów i nowych technik kreatywnych. IFF to pasjonujący dom twórców, nieustannie poszukujący nowych wyzwań. IFF ma silną kulturę korporacyjną, która opiera się na czterech podstawowych wartościach: pasja, kreatywność, wiedza i autonomia. Każdy dzień jest postrzegany jako wyjątkowa okazja, aby ludzie marzyli na całym świecie, wyróżniając się na tle konkurencji; to jest przepis na taką długowieczność!

Nosy dużych domów

Niemniej jednak nie wszystkie główne luksusowe marki korzystają z takich kreatywnych domów. Rzeczywiście, niektóre z nich mają własne laboratoria i tak zwanego „perfumiarza domu.” Innymi słowy, mają „nos”, który realizuje wszystkie swoje zapachy. Ponadto, jeśli twórcy perfum pozostawali anonimowi przez wiele lat, dziś są uważani za prawdziwe gwiazdy luksusowego świata. Dlatego najbardziej znane z nich cieszą się światową reputacją, a ich kreacje uważane są za wyjątkowe i stabilne wartości perfum.

Olivier Polge dla Chanel

Obecny nos Chanel to zdolny i ceniony Olivier Polge. Dołączył do tego wspaniałego domu, gdy miał zaledwie 38 lat. W ten sposób zastąpił ojca, sławnego Jacquesa Polge, symboliczną postać domu Chanel. Niemniej jednak to zaszczytne miejsce zawdzięcza tylko swojemu talentowi. Wśród młodych twórców uznawany jest za jednego z najbardziej utalentowanych perfumiarzy. Pracował dla kreacji zapachowych w Christian Dior, Viktor & Rolf oraz Balenciaga. Następnie postanowił podjąć nowe wyzwanie. Przedłużyć kult klasyka Chanel nr 5 i odmłodzić niektóre bestsellerowe, starsze aromaty takie jak Chanel Coco Mademoiselle czy Chanel Allure pour Homme, obdarzając je absolutnie wykwintną harmonią.

Thierry Wasser w Guerlain

Tymczasem Thierry Wasser jest znany ze swojego unikalnego i osobliwego stylu. Co więcej, jest pierwszym perfumiarzem wielopokoleniowego domu Guerlain, który nie posiada koneksji rodzinnych z właścicielami marki. Nie zdobył swojego miejsca krwią, ale talentem. Ten wrażliwy, wyrafinowany, elegancki i czarujący mężczyzna wykazuje niezwykłą autentyczność. Pracuje na wzór rzemieślnika i ma niesamowite zdolności węchowe. Dlatego, prawdziwym zaszczytem było powierzenie mu bardzo znanej „Księgi formuł”, tajnego zbioru przekazywanego z pokolenia na pokolenie w rodzinie Guerlain. Jego ambicją jest sublimować nieco bardziej wartościowe dziedzictwo luksusowego domu, dodając jednocześnie swoją osobistą markę. Zawdzięczamy mu w szczególności takie perfumy jak Idylle, serię Aqua Allegoria, wykwintną gamę damskich zapachów La Petite Robe Noir czy luksusową linię dla mężczyzn L`Homme Ideal.

Francois Demachy w Dior

W domu Dior Francois Demachy tworzy kreacje perfum od 2006 roku. Wcześniej przez 30 lat pracował w Chanel u boku sławnego Jacquesa Polge. Jest miłośnikiem podróży i muzyki, wielbicielem kobiecego piękna, duchem wizjonera. Właśnie z tego czerpie inspiracje, które przenosi na urzekające i eleganckie zapachy. Francois Demachy to artysta, który doskonale łączy autentyczność i silne dziedzictwo domu Diora, nieustannie zaskakując pomysłowością. Jest błyskotliwą mieszanką odwagi i kreatywności połączoną z opanowaniem tradycyjnej sztuki perfumiarskiej. Twierdzi więc, że utrwala wizjonerskie dziedzictwo samego pana Diora: „rób wszystko, co możesz i tak nigdy nie będziesz do końca zadowolony.”

Jean-Claude Ellena dla Hermes

Jean-Claude Ellena jest perfumiarzem, który pracuje dla marki Hermes od 2004 roku. Lubi komponować swoje perfumy w sercu sosnowego lasu w pobliżu Grasse bo tam mieści się jego studio. Jako „pisarz zapachów”, musi doładowywać swoje akumulatory, aby tworzyć bez przeszkód. Wyznaje, że jego perfumy rodzą się „z kompletnego intelektualnego kroku”. Dla niego zapachy są jak powieść. Co więcej, nie odmawia luksusu w wyborze swoich surowców. Jego kompozycje zawierają zatem irysa, drzewo sandałowe ... To jemu zawdzięczamy wiele cenionych arcydzieł perfum. W domu Hermes złożył swój podpis pod Un Jardin Sur Le Nil, Elixir des Merveilles, Kelly Caleche czy ikoniczny Terre d`Hermes,

Jak widać, nic nie wydaje się zbyt dobre dla perfumerii, a twórcy perfum są dziś uważani za pełnoprawnych artystów. Ponadto często mają do czynienia z niestandardowymi zamówieniami, które mogą osiągnąć niebotyczne kwoty około 40 000 EUR. Jednak, jak można sobie wyobrazić, wysoka cena obejmuje również takie elementy jak na przykład butelkę z biżuteryjnymi akcentami wyciętą z kryształu Baccarat i ozdobioną złotem lub innymi cennymi materiałami. Niezaprzeczalnie perfumy są bardziej niż kiedykolwiek produktem luksusowym

.