Perfumy to jedna z najwspanialszych ciekawostek na świecie. Kiedyś przeznaczone tylko dla królów i cesarzy, obecnie są częścią codziennego życia większości ludzi. Ale co sprawia, że są tak fascynujące?

Zanurz się w oszałamiającym świecie zapachów perfumerii internetowej markowaperfumeria.pl! Dowiedz się więcej o historii perfum, różnych procesach produkcyjnych i najpopularniejszych surowcach używanych do ich produkcji. Odpowiadamy również na pytanie, jaka jest różnica między wodą perfumowaną a wodą toaletową?.

„Nie ma luksusu bez perfum. „ (Karl Lagerfeld) Czytaj dalej

Ilość str.:
Antonio Banderas Her Secret EDT woda toaletowa Antonio Banderas
Her Secret
woda toaletowa
Cena 149 zł
Antonio Banderas The Golden Secret EDT woda toaletowa Antonio Banderas
The Golden Secret
woda toaletowa
Cena 128 zł
Antonio Banderas The Secret EDT woda toaletowa Antonio Banderas
The Secret
woda toaletowa
Cena 129 zł
Ariana Grande Ari EDP woda perfumowana Ariana Grande
Ari
woda perfumowana
Cena 164 zł
Ariana Grande Moonlight EDP woda perfumowana Ariana Grande
Moonlight
woda perfumowana
Cena 165 zł
Ariana Grande Sweet Like Candy EDP woda perfumowana Ariana Grande
Sweet Like Candy
woda perfumowana
Cena 165 zł
Azzaro Chrome EDT woda toaletowa Azzaro
Chrome
wody toaletowe
4 opcje
Cena od 109 zł
Azzaro Chrome Intense EDT woda toaletowa Azzaro
Chrome Intense
woda toaletowa
Cena 159 zł
Azzaro Chrome Legend EDT woda toaletowa Azzaro
Chrome Legend
woda toaletowa
3 opcje
Cena 119 zł
Azzaro Chrome Pure EDT woda toaletowa Azzaro
Chrome Pure
woda toaletowa
2 opcje
Cena 148 zł
Azzaro Chrome Sport EDT woda toaletowa Azzaro
Chrome Sport
woda toaletowa
Cena 129 zł
Azzaro pour Homme EDT woda toaletowa Azzaro
pour Homme
woda toaletowa
2 opcje
Cena 118 zł
Azzaro pour Homme Elixir EDT woda toaletowa Azzaro
pour Homme Elixir
woda toaletowa
Cena 139 zł
Azzaro pour Homme L'Eau EDT woda toaletowa Azzaro
pour Homme L'Eau
woda toaletowa
Cena 135 zł
Azzaro pour Homme Night Time EDT woda toaletowa Azzaro
pour Homme Night Time
woda toaletowa
Cena 127 zł
Azzaro Silver Black EDT woda toaletowa Azzaro
Silver Black
woda toaletowa
Cena 126 zł
Azzaro Twin for Women EDT woda toaletowa Azzaro
Twin for Women
woda toaletowa
Cena 139 zł
Azzaro Visit Men EDT woda toaletowa Azzaro
Visit Men
woda toaletowa
Cena 126 zł
Azzaro Wanted EDT woda toaletowa Azzaro
Wanted
woda toaletowa
2 opcje
Cena 184 zł
Baldessarini Ambre EDT woda toaletowa Baldessarini
Ambre
woda toaletowa
2 opcje
Cena 137 zł
Ilość str.:

Historia perfum

Idea otaczania się zapachami jest prawie tak stara jak sama ludzkość, a pierwsze zapisy dotyczące produkcji perfum sięgają 7000 lat pne. A zatem mają ponad 9000 lat.

Już w Mezopotamii i starożytnym Egipcie pachnące esencje i maści były używane do balsamowania faraonów i palenia w rytuałach świątynnych, aby pachnący dym mógł wznieść się do bogów. „Per Fumum"-poprzez dym-wywodzi się z dzisiejszego słowa perfumy.

W czasach ciemnego średniowiecza, w XIII wieku rozpoczął się złoty wiek zapachów. Arabskim uczonym udaje się opracować proces destylacji, który usuwa zapach z płatków róż i uwalnia je do wody. Natomiast Krzyżowcy przynoszą cenne eliksiry zapachowe do Europy. Jednocześnie we Francji możliwe jest destylowanie czystego alkoholu z wina, wyznaczając tym samym kurs dla perfumerii.

Grasse i Wenecja stają się w tym czasie ośrodkami świata zapachów, w których sprzedawane są cenne esencje. W Grasse enfleurage został użyty do opracowania innego procesu ekstrakcji zapachów. Nawet dziś senne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu znane jest jako stolica perfum, z której surowce zapachowe eksportowane są na cały świat. Duże marki perfumeryjne, takie jak Chanel czy Dior, mają ogromne plantacje kwitnące na obszarze Grasse.

„Kobieta, która nie nosi perfum, nie ma przyszłości. „ (Coco Chanel)

W dobie absolutyzmu za czasów Ludwika XIV powstają pierwsze duże domy perfumeryjne w Paryżu. Zarazem rozwija się prężnie zawód perfumiarza, który wnosi szlachetny wymiar do najnowszych kreacji zapachowych. Dzisiaj na całym świecie jest tylko około 2000 perfumiarzy tj. osób z tytułem zawodowym Perfumer. To co ich łączy to wyjątkowo delikatny nos, dużo wyobraźni i silna intuicja.

Słynni perfumiarze i ich kreacje

Jacques Polge: Chanel No 5, Bleu de Chanel, Coco Mademoiselle Sophia Grojsman: Calvin Klein Eternity, Lancome Tresor
Olivier Cresp: Dune Homme, Dolce & Gabbana Light Blue, Lacoste Pour Femme, Mugler Angel Francois Demachy: Dior Addict, Dior Homme, Dior Joy, Dior Sauvage
Dominique Ropion: Klein Euphoria, Armani Mania, Kenzo jungle, Mugler Alien, YSL Y Francis Kurkdjian: Burberry My Burberry, Arden Green Tea, J P Gaultier Le Male, Kenzo World
Alberto Morillas: CK One, Herrera 212, Kenzo Flower, Armani Acqua Di Gio pour Homme

Jak wydobywane są zapachy?

Perfumy to kompozycja różnych surowców, wody destylowanej i czystego alkoholu. Alkohol nie ma zapachu i tylko olejki eteryczne nadają perfumom właściwy zapach. Popularne i cenne aromaty w produkcji perfum to nuty kwiatowe takie jak irys, jaśmin czy róża.

W procesie destylacji świeżo zebrane kwiaty miesza się z wodą, a następnie ogrzewa. Podczas tego cyklu uwalniają się olejki eteryczne, które zbierają się w specjalnym zbiorniku, tzw. wazonie florenckim. Po schłodzeniu tworzy się esencja, która osiada na powierzchni wazonu.

W procesie ekstrakcji uzyskuje się tak zwany absolut. Kwiaty miesza się z rozpuszczalnikiem i ogrzewa, uzyskując masę zapachową Concrete. Stała masa jest następnie mieszana z alkoholem i ponownie ogrzewana-powstaje płynny absolut.

W zależności od tego, czy kwiat jest przetwarzany przez destylację czy ekstrakcję, rozwija różne aspekty zapachu. Podczas gdy esencja wyraża promiennie lekki aspekt kwiatu, absolut ujawnia całe swoje bogactwo i złożoność.

Woda toaletowa kontra woda perfumowana - jaka jest różnica?

Długo szukałeś, aż w końcu udało Ci się znaleźć, ten właściwy zapach, lecz to jeszcze nie koniec. Stajesz przed kolejną decyzją: kupić wodę perfumowaną czy wodę toaletową. Czym one się różnią? Różnice są oparte na stosunku stężenia wody, alkoholu i substancji zapachowych. Intensywność i czas trwania percepcji zależą od odpowiedniego stężenia.

Perfumy

Perfumy i Essence de Parfum to najcenniejsze koncentracje jakie oferuje świat zapachów. Stężenie aromatów jest tu najwyższe, ok. 35%, a zatem szczególnie intensywne i długo wyczuwalne. Perfumy nadają podstawowym nutom szczególny wyraz. Tutaj perfumiarz koncentruje się na swoich osobliwościach i podkreśla akcenty trwałości i objętości zapachu.

Woda perfumowana

Tak samo wyrazista, ale mniej bujna jest woda perfumowana. Przy koncentracji zapachów do 14% Eau de Parfum znajduje się w środkowym zakresie. Tutaj perfumiarz skupia się na nutach serca i podkreśla intensywność zapachu.

Woda toaletowa

Lekka woda toaletowa to najwyższa nuta zapachu na pierwszym planie. Podkreśla ostrą świeżość perfum. Eau de Toilette o koncentracji zapachowej do 9% jest zwiewna, a zarazem obecna-idealny wybór na co dzień.

Woda kolońska

Eau De Cologne oznacza najświeższą i najbardziej promienną koncentrację zapachu, maksymalnie 5%. Perfumy mają tutaj orzeźwiające akcenty z cytrusową nutą, która podkreśla lekkość zapachu.

Pachnące skarby - popularne surowce w perfumach

Bergamotka - to rzadki owoc cytrusowy uprawiany głównie w kalabryjskim słońcu. Pochodzi z połączenia gorzkiej pomarańczy i limonki. Esencję bergamotki uzyskuje się przez tłoczenie na zimno jej skórki. Ta metoda stosowana jest wyłącznie przy owocach cytrusowych, ponieważ ich olejki eteryczne znajdują się głównie w pęcherzykach skórek. Bergamotka jest często stosowana jako nuta głowy, czyli nuta otwarcia, ponieważ dzięki swojemu lekko pikantnemu, cytrusowemu aromatowi zapewnia zapachowi świeży początek.

Jaśmin - jest symbolem kobiecości a obok róży najczęściej używanym kwiatem w komponowaniu perfum. Zbiór kwiatów jaśminu odbywa się wczesnym rankiem gdy pąki są nadal zamknięte. Cenny absolut jaśminowy uzyskuje się w procesie ekstrakcji. Do wyprodukowania jednego litra absolutu potrzebny jest jeden kilogram kwiatów. Jaśmin jest kobiecy, urzekający i otulający. Sprawia, że perfumy stają się kwintesencją zmysłowości. Najczęściej jego aromat lokowany jest w nucie środkowej tzw nucie serca.

Irys - inaczej kosaciec to jeden z najcenniejszych kwiatów wykorzystywanych przez perfumiarzy. Szeroko rozpowszechniona w regionie śródziemnomorskim roślina była używana już w okresie renesansu do perfumowania wyrobów skórzanych i peruk. Do wytwarzania cennego olejku wybiera się nie kwiaty, ale kłącza, które kruszy się i destyluje za pomocą pary. Z powstałej masy otrzymywany jest absolut irysa, najdroższy i najbardziej luksusowy składnik perfum.

Irys charakteryzuje się wyjątkowym, niezwykle złożonym aromatem często przypominającym zapach fiołka. Można go określić jako nieco suchy i drzewny, ale jednocześnie pudrowy i delikatny, nieco zielony. Używany jest głównie w nutach serca i podstawy.

Wanilia - Kto nie zna cudownie słodkiego aromatu waniliowego? Czy wiesz, że wanilia należy do rodziny storczyków? Roślina ta pochodzi z Meksyku, ale dziś uprawiana jest głównie na Madagaskarze, Tahiti i Reunion. Intensywna, puszysta wanilia świetnie pasuje do orientalnych, słodkich i korzennych kompozycji. Jej absolut otrzymuje się przez ekstrakcję rozpuszczalnikami ze sfermentowanych strąków.

Wanilia stosowana jest w perfumach prawie wyłącznie w nucie bazowej. Nic dziwnego, ponieważ jej bogaty, zmysłowy aromat sprawia, że zapach nabiera większej objętości i nasycenia. Wanilia doskonale łączy się z nutami kwiatowymi, owocowymi, cytrusowymi i drzewnymi. Perfumy o waniliowej nucie potrafią świetnie poprawić nastrój, odprężyć, a nawet uzależnić.

Właściwie stosuj perfumy - Wskazówki dotyczące długiego okresu przechowywania.

Istnieją różne mocne lub intensywne perfumy. W niektórych wystarczy pojedyńcza aplikacja i trwają przez wieki, inne z kolei utleniają sie szybciej i trzeba rozpylać je częściej. Oczywiście trwałość zapachu jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju i jakości samych składników oraz ich koncentracji, czyli tego, czy jest to woda perfumowana, czy woda toaletowa. Niemniej jednak istnieje kilka prostych wskazówek, dzięki którym Twoje ulubione perfumy będą trwać dłużej.

1. Ciepło do zintensyfikowania zapachu: Ciepłe części ciała, takie jak pachy, nadgarstki, szyja czy dekolt są szczególnie odpowiednie do nakładania, ponieważ nasilają zapach. Ważne: perfumy są w tych miejscach zintensyfikowane, ale nie muszą pachnieć długo.

2. Chłodne miejsca do długiego trzymania zapachu: Chłodne części ciała to na przykład kolana lub płatki uszne. W tych miejscach zapach jest wyjątkowo trwały.

3. Spryskaj również włosy: Włosy też są dobrym miejscem do aplikowania Twojego ulubionego zapachu. Wystarczy je spryskać i zaczesać szczotką.

4. Perfumy a odzież: Rozpyl przed sobą obłoczek perfum i przejdź przez wytworzoną mgiełkę. Ten zabieg sprawi, że zapach wyda się bardziej intensywny, będzie o sobie przypominał przy każdym najmniejszym ruchu i zostanie z tobą na dłużej. Dodatkowym atutem tego triku jest pachnąca przez wiele dni szafa.

5. Właściwa podstawa: Kolejna wskazówka to wazelina-brzmi zabawnie, ale tłusty krem wydłuża okres trwałości perfum. Więc po prostu wazelinę lub inne bezzapachowe kremy nałóż na żądane obszary, a następnie spryskaj perfumami.

6. Prawidłowe przechowywanie: Aby zachować zapach przez długi czas, należy przechowywać go w chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepiej pozostawić perfumy w opakowaniu zewnętrznym.

7. Nie trzeć, tylko wklepać: Nie trzeć perfum po ich rozpyleniu, ponieważ zniszczy to cząsteczki zapachu i spowoduje utratę jego intensywności. Lepiej jest pozwolić perfumom wyschnąć na skórze lub ewentualnie delikatnie je wklepać.

Kup perfumy online na markowaperfumeria.pl

Zapachy łączą się z naszymi emocjami i przywołują wspomnienia. Któż tego nie wie? Ślad przemijania i pamiętamy-dzieciństwo, piękne letnie dni, pierwsza wielka miłość. I nie tylko to. Naukowcy odkryli, że zapachy nieświadomie kontrolują nasze działania i zdecydowanie decydują, o naszej wrażliwości i postrzeganiu nas jako tej konkretnej osoby. Nie na darmo funkcjonuje powiedzenie, że można wyczuć kogoś dobrego.

„Perfumy są jak miłość. Trochę nigdy nie wystarczy. „ (Estée Lauder)

Perfumy różnych marek

Wiadomo, jak bardzo ważne jest, znalezienie idealnego zapachu dla siebie, lecz często nie jest to takie proste. Na stronie markowaperfumeria.pl znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości perfum od wielu marek, takich jak Giorgio Armani wraz ze swoim fundamentalnym Si czy Acqua Di Gio pour Homme, Chanel z uroczą Coco Mademoiselle i świeżym Bleu de Chanel, Christian Dior i jego filarowy Addict, Calvin Klein z kultową Euphorią, Hugo Boss z eleganckim Boss Bottled czy Paco Rabanne i jego uwodzicielski 1 Million. Każdy produkt jest szczegółowo opisany i klient na pierwszy rzut oka rozpoznaje składniki zapachowe zawarte w głowie, sercu i nutach bazy. Oprócz klasycznych perfum znanych marek posiadamy również ekskluzywne zapachy niszowe m.in. wyjątkowe aromaty Acqua di Parma, które są kwintesencją elganckiego, włoskiego stylu.

Jeśli chcesz zainspirować się najnowszymi zapachami, zapraszamy do kliknięcia w link „Nowości", gdzie na bieżąco aktualizujemy ofertę, byś był zawsze o krok przed innymi. Jeśli natomiast interesują Cię najpopularniejsze i najlepsze zapachy, to skorzystaj z przygotowanej przez nas listy bestsellerów.

Najlepiej sprzedające się perfumy dla kobiet

Calvin Klein Euphoria
Giorgio Armani Si
Dolce & Gabbana Light Blue
Lancome La Vie Est Belle
Lacoste Pour Femme
Versace Bright Crystal

Najlepsze zapachy dla mężczyzn

Christian Dior Sauvage
Davidoff Cool Water
Giorgio Armani Acqua Di Gio pour Homme
Chanel Bleu de Chanel
Hugo Boss Boss Bottled
Paco Rabanne 1 Million

Wszystkie nasze produkty zawsze stanowią wiarygodne źródło inspiracji. Niezależnie od tego, czy szukasz perfum dla kobiet czy perfum dla mężczyzn, specjalnej marki lub specjalnego gatunku zapachowego zakupy w naszym sklepie internetowym są naprawdę proste. Dzięki częstym i ciekawym promocjom możesz kupić jeszcze więcej produktów w bardzo atrakcyjnych cenach bez większego uszczerbku dla Twojego budżetu.